Udhëzues turistik për plazhet e famshme në Montreal

Përditësuar më Mar 05, 2024 | Kanada eTA

Qyteti më i madh në Quebec është një mjedis i bukur për shumë plazhe në qytet dhe shumë të tjera që janë më pak se një orë larg. Lumi Saint Lawrence takohet me qytetin në nyje të ndryshme për të formuar shumicën e plazheve në dhe përreth Montrealit.

Lagështia e muajt e veres bën që lokalitetet dhe turistët të lundrojnë në plazhet dhe liqenet rreth Montrealit. këtu nuk ka asgjë më shumë se një ditë relaksuese me praninë e diellit, duke ecur në rërë dhe duke shkuar për një zhytje në brigje.

Plazhi Jean-Dore

Plazhi është në Parc Jean Drapeau dhe ndodhet afër qendrës së qytetit. Mund të hipni në një biçikletë dhe të hipni në plazh, ose të merrni metro ose thjesht të ecni në plazh. Për të bërë disa ushtrime në plazh, ju mund të luani volejboll plazhi këtu. Plazhi u jep turistëve një mundësi për të vozitur me kanoe dhe kajak ndërsa eksplorojnë ujërat. Plazhi ka një zonë noti prej 15000 metrash katrorë për fëmijë dhe të rritur.

 • Vendndodhja - 10 kilometra, dhjetë deri në pesëmbëdhjetë minuta nga Montreali
 • Kur të vizitoni - korrik deri në gusht
 • Orari - 10:6 - XNUMX:XNUMX

Plazhi i Kullës së Sahatit

Plazhi është në të djathtë në Portin e Vjetër të Montrealit. Nuk është e nevojshme të shkoni larg qytetit për të arritur në këtë plazh për t'u çlodhur dhe relaksuar. Noti nuk lejohet në plazh, por mund të rrini në karriget e bukura blu që gjenden kudo në plazh. Plazhi ju jep pamje mahnitëse të horizontit të Montrealit. Në verë, në mbrëmje mund të shijoni fishekzjarrët që shfaqen nga Porti i Vjetër.

 • Vendndodhja - 10 kilometra, dhjetë deri në pesëmbëdhjetë minuta nga Montreali
 • Kur të vizitoni - korrik deri në gusht
 • Koha - 10 e mëngjesit - 6 pasdite

Plazhi Point Calumet

Pagëzoi plazhin e festave të Montrealit me disa festa të çmendura dhe argëtuese në klub të organizuara në plazh gjatë verës. Nëse jeni një aheng, ky plazh duhet të jetë në listën tuaj të kovës. Një pjesë e plazhit është për njerëzit e festës dhe pjesa tjetër është për familjet. Plazhi ka mjaft aktivitete nga kayaking, vozitje me kanoedheduke luajtur futbolldhe Volejboll.

 • Vendndodhja – 53 kilometra, më pak se një orë larg Montrealit
 • Kur të vizitoni - qershor deri në shtator
 • Koha - Ditët e javës - 10 paradite - 6 pasdite, fundjavë - 12 pasdite - 7 pasdite.

Plazhi Verdun

Plazhi Verdun Plazhi Verdun, plazh urban në lumin Shën Lawrence me një shtrirje ranore

Plazhi ndodhet menjëherë pas auditorit Verdun në Parkun Arthur-Therrien dhe është lehtësisht i arritshëm me metro dhe makinë. Ju gjithashtu mund të biçikleta përgjatë bregdetit në këtë plazh. Në këtë plazh ndodhet një park, i vendosur në breg të lumit, i cili frekuentohet nga turistët. Plazhi ka një zonë të caktuar noti për turistët. Në këtë plazh ka një mur ngjitjeje për ata që kërkojnë aventura.

 • Vendndodhja - 5 kilometra, pesë deri në dhjetë minuta larg nga Montreali
 • Kur të vizitoni - qershor deri në shtator
 • Koha - 10 e mëngjesit - 7 pasdite

Plazhi i Shën Zotique

Plazhi Saint Zotique është në bregun e lumit Saint Lawrence. Plazhi ndodhet në qytetin e Saint-Zotique. Plazhi ka mbi 5 kilometra buzë ujore dhe shumë aktivitete në breg të plazhit për turistët për t'u përfshirë nga barbeque, shëtitjet me pedale dhe fusha tenisi. Ju gjithashtu mund të bëni ecje dhe shëtitje në shtigjet pranë plazhit. Është një plazh shumë i njohur dhe bëhet mjaft i mbushur me njerëz, veçanërisht gjatë fundjavave.

 • Vendndodhja – 68 kilometra, dyzet e pesë minuta larg Montrealit
 • Kur të vizitoni - qershor deri në shtator
 • Koha - 10 e mëngjesit - 7 pasdite

Plazhi Oka

Plazhi ndodhet në Oka Park kombetar. Oka Beach është një vend i përsosur për një vizitë familjare me një vend pikniku, barbekingdhe zonat e kampeve. Për ata që duan të eksplorojnë zonën, aty pranë ka shtigje për biçikleta dhe ecje. Ju merrni një pamje mahnitëse të liqenit Deux Montagnes në park. Për alpinistët, ata mund të ndjekin shtigjet e afërta si shtegu i Calvaire për t'i shtuar aventura vizitës së tyre.

 • Vendndodhja – 56 kilometra, rreth një orë larg Montrealit
 • Kur të vizitoni - maj deri në shtator
 • Koha - 8 e mëngjesit - 8 pasdite

Plazhi RécréoParc

Plazhi ka dy zona, një për fëmijë dhe foshnja dhe tjetra për të rritur. Ka shumë aktivitete si rrëshqitje për fëmijë. Fëmijët kanë një shesh lojrash ku mund të luajnë dhe të rriturit mund të luajnë volejboll në plazh. Familjet mund të bëjnë piknik në shumë vende pikniku dhe tavolina nëpër park.

 • Vendndodhja – 25 kilometra, tridhjetë minuta larg Montrealit.
 • Kur të vizitoni - Plazhi është i hapur gjatë gjithë vitit.
 • Koha - 10 e mëngjesit - 7 pasdite

Plazhi i Shën Timoteut

Plazhi ndodhet në Valleyfield. Ky plazh është gjithashtu në bregun e lumit Saint Lawrence. Ka shumë tavolina pikniku për familjet për të shijuar ajrin e plazhit dhe brigjet. Fushat e volejbollit në plazh janë të aksesueshme për fëmijët dhe të rriturit për të luajtur. Ekziston edhe një mini zip line pranë plazhit për kërkuesit e aventurave. Njerëzit që duan të eksplorojnë ujërat mund të kalojnë me kano, kajak ose varkë me vozis nëpër ujëra. Për alpinistët, ka shtigje aty pranë për të eksploruar gjithashtu.

 • Vendndodhja – 50 kilometra, më pak se një orë larg Montrealit
 • Kur të vizitoni - qershor deri në shtator
 • Koha - 10 e mëngjesit - 6 pasdite

Plazhi i Shën Gabrielit

Nuk është një udhëtimi që është rreth 10 kilometra i gjatë është vendi i përsosur për adhuruesit e ecjes siç jeni në shkretëtirë duke e eksploruar. Mund të merreni me not, kajak dhe shëtitje me varkë në plazh. Familjet mund të shijojnë piknikët në plazh. Për të gjithë dashamirët e aventurës, ju mund të merreni me shumë sporte ujore në plazh si ski jet, lundrim, rrëshqitje në ajër dhe paddleboard në këmbë.

 • Vendndodhja - 109 kilometra, një orë larg Montrealit
 • Kur të vizitoni - qershor deri në shtator
 • Koha - 10 e mëngjesit - 5 pasdite

Plazhi kryesor

La Major Beach është një nga plazhet më të mëdha rreth Montrealit. Plazhi është i izoluar me një fluks jo të madh turistik. Ju mund të eksploroni plazhin në një kanoe, kajak dhe varkë. Për njerëzit që e pëlqejnë ecjen, do të jetë një eksperiencë edhe më e bukur për të arritur në plazh. Familjet mund të shijojnë duke luajtur volejboll në plazh këtu.

 • Vendndodhja – 97 kilometra, rreth një orë larg Montrealit
 • Kur të vizitoni - qershor deri në shtator
 • Koha - 10 e mëngjesit - 6 pasdite

Plazhi Lac Saint-Joseph

Dëshironi të gjeni palma të vërteta në Quebec City? Nëse po, atëherë me siguri duhet të shkoni drejt plazhit Lac Saint-Joseph pasi është i vetmi plazh në qytet që ka ato pemë. Ky plazh është i vendosur në një kamping. Kështu, pasi vizitorët mbërrijnë në plazh, u pëlqen të kalojnë disa ditë atje. Plazhi Lac Saint-Joseph është i njohur në mesin e vizitorëve dhe vendasve për të qenë një destinacion i mrekullueshëm për t'u kënaqur në aktivitete të ndryshme emocionuese si p.sh.

 • peshkimi
 • Rreshqitese uji
 • Shëtitje me varkë me varkë
 • Jet-ski dhe shumë më tepër.

Plazhi Lac Saint-Joseph shtrihet për një km të tërë.

 • Vendndodhja - 258 km nga Montreali.
 • Kur të vizitoni - qershor deri në shtator.
 • Orari - 24 orë e hapur.

Plazhi L'Ile Charron

Plazhi L'lle Charron ndodhet në bregun jugor të Longueuil. Ky plazh është një vend i jashtëzakonshëm për të gjithë ata vizitorë që duan të vizitojnë një plazh të qetë me pamje dhe peizazhe mahnitëse. Pjesa më e mirë për të vizituar këtë plazh është- noti në lumin St. Lawrence. Në këtë plazh, vizitorët do të mund të gjejnë shumë fusha volejbolli, lansime varkash, zona pikniku dhe fusha golfi me disk.

 • Vendndodhja - 30 km nga Montreali.
 • Kur të vizitoni - Shtator.
 • Orari - 10 e mëngjesit deri në 6 pasdite.

Plazhi Lac Simon

I ndodhur në Cheneville, Quebec, Plazhi Lac Simon mund të gjendet në anën e liqenit Barriere. Ky plazh është një vend hyjnor në Quebec pasi jep një ndjenjë ekzotike tërheqëse. Rëra e plazhit Lac Simon është mjaft tërheqëse dhe simpatike duke shfaqur një ngjyrë të bukur të bardhë. Për më tepër, një skelë masive ka gjithmonë pamje nga plazhi. Me dallgët e bukura dhe magjepsëse që godasin bregun e plazhit, eleganca e plazhit Lac Simon shtohet edhe më shumë.

 • Vendndodhja - 168 km nga Montreali.
 • Kur të vizitoni - qershor deri në shtator.
 • Orari - 10 e mëngjesit deri në 6 pasdite.

LEXO MË SHUMË:
Ne kemi mbuluar Montrealin edhe më parë, lexoni Duhet të Shikoni Vende në Montreal.


Kontrolloni tuajin kualifikimi për eTA Kanada Visa dhe aplikoni për eTA Canada Visa 72 orë përpara fluturimit tuaj. Qytetarë britanikë, Qytetarë italianë, Qytetarët spanjollëdhe Qytetarët izraelitë mund të aplikoni në internet për eTA Canada Visa.