Udhëzues udhëtimi për Ujëvarat e Niagarës

Përditësuar më Mar 18, 2024 | Kanada eTA

Majestic Niagara Falls konsiderohet nga shumë njerëz si mrekullia e tetë e botës. Edhe pse ujëvarat nuk janë jashtëzakonisht të larta, sasia e çmendur e ujit që rrjedh mbi to e bën atë një nga ujëvarat më të fuqishme në Amerikën e Veriut.

Përgjatë kufirit të Kanadasë dhe Shteteve të Bashkuara të Amerikës shtrihet një qytet i quajtur për një seri ujëvarash të larta. Qyteti përbën një luginë 11 kilometra të gjatë të gdhendur mijëra vjet më parë nga të fuqishmit Lumit Niagara e cila njihet si Gryka e Niagarës që ndan Kanadaja dhe Shtetet e Bashkuara.

Në skajin jugor të grykës shtrihet Rënia e famshme dhe madhështore e Niagarës e cila konsiderohet nga shumë njerëz si mrekullia e tetë e botës. Edhe pse ujëvarat nuk janë jashtëzakonisht të larta, sasia e çmendur e ujit që rrjedh mbi to i bën ato ndër ujëvarat më të fuqishme në Amerikën e Veriut, ato magjepsin entuziastët e udhëtimit që dynden këtu nga të gjitha anët e Tokës vetëm për të admiruar frikën e frikshme. bukurinë e ujëvarave dhe dëshmoni natyrën në më të egër dhe më të bukurën e saj.

E vendosur në lumin Niagara midis Ontarios, Kanada dhe shtetit të Nju Jorkut, Ujëvara e Niagara përbëhet nga tre ujëvara të veçanta që bashkohen për të formuar ujëvarën më të madhe në botë. Horseshoe Falls 164 këmbë, i njohur gjithashtu si Ujëvarat Kanadeze, shtrihet në anën kanadeze ndërsa dy të tjerat, Bridal Veil Falls dhe American Falls, shtrihen në anën amerikane.

Tërësia e atraksioneve të Ujëvarës së Niagarës ofron një sërë aktivitetesh për të gjitha llojet e udhëtarëve me interesa të ndryshme dhe e bën flori fotografik. Nga udhëtimet me helikopter te lundrimet me varka, nga vendet e mahnitshme për të ngrënë e deri te dëshmimi i shfaqjeve të mrekullueshme të dritës, të vizitosh Ujëvarat e Niagarës është një lloj mundësie një herë në jetë që nuk duhet humbur. A keni filluar tashmë të imagjinoni veten duke qëndruar në një platformë shikimi mbi Ujëvarat e Niagarës, duke dëshmuar pamjen vizuale të ujërave të lumit Niagara që rrëzohen ndërsa rrezet e diellit krijojnë një ylber në ujë? Por pse ta kufizoni veten vetëm të imagjinoni kur mund ta dëshmoni këtë pamje të bukur me sytë tuaj!? Dhe nëse jeni të hutuar se si ta bëni këtë, ne kemi mbledhur informacione që duhet t'i merrni parasysh gjatë planifikimit të pushimeve tuaja. Këto këshilla do t'ju ndihmojnë të vendosni se cilën anë të Ujëvarës së Niagarës të vizitoni, vendet më të mira për të qëndruar dhe për të ngrënë, kohën më të mirë për të vizituar ujëvarat dhe gjithashtu logjistikën se si të arrini në ujëvarë.

Vizita në Kanada nuk ka qenë kurrë më e lehtë që kur qeveria e Kanadasë prezantoi procesin e thjeshtuar dhe të thjeshtë të marrjes së autorizimit elektronik të udhëtimit ose Kanada Visa Online. Kanada Visa Online është një autorizim elektronik udhëtimi ose leje udhëtimi për të vizituar Kanadanë për një periudhë kohore më pak se 6 muaj. Vizitorët ndërkombëtarë duhet të kenë një eTA kanadeze për të qenë në gjendje të hyjnë në Kanada dhe të eksplorojnë këtë vend të mahnitshëm. Shtetasit e huaj mund të aplikojnë për një Aplikimi për vizë në Kanada brenda pak minutash. Procesi i aplikimit për vizë në Kanada është i automatizuar, i thjeshtë dhe plotësisht në internet.

Ku ndodhet Ujëvara e Niagarës?

Ujëvarat e Niagarës janë të vendosura në skajin jugor të grykës së Niagarës midis provincës së Ontarios, në Kanada, dhe Nju Jorkut përgjatë lumit Niagara, i cili rrjedh midis Liqenet e Mëdha, Liqeni Ontario Liqeni Erie. Më i madhi nga të tre, Horseshoe Falls, ndodhet në anën kanadeze të Ujëvarës së Niagarës, midis ishullit Goat dhe Table Rock. Ujëvara Amerikane në anën amerikane të Ujëvarës së Niagarës shtrihet në të majtë të Ujëvarës Horseshoe, brenda Shteteve të Bashkuara të vendosura midis Prospect Point dhe Luna Island. Ujëvara më e vogël, Velloja e nusërisë, është gjithashtu në anën e SHBA-së, e ndarë nga American Falls nga Luna Island dhe nga Horseshoe Falls nga Goat Island. Qyteti më i afërt me Ujëvarat e Niagarës nga Shtetet e Bashkuara është Buffalo, Shteti i Nju Jorkut, rreth 20 milje. Vizitorët nga Kanadaja mund të nisin nga Toronto i cili është afërsisht 90 milje larg.

Pse të vizitoni Ujëvarat e Niagarës?

Nëse i doni ujëvarat, atëherë do t'ju pëlqejnë Ujëvarat e Niagarës, të njohura për gjerësinë, fuqinë dhe bukurinë e saj të jashtëzakonshme. Ujëvara e Niagarës përbëhet nga tre ujëvara, Horseshoe Falls, American Falls dhe Bridal Veil Falls, të cilat kombinohen për të prodhuar shkallën më të madhe të rrjedhës së ujit nga çdo ujëvarë në botë. Ujëvarat krijojnë një pamje epike për shkak të mjegullës së mjegullt të krijuar për shkak të shpejtësisë së madhe me të cilën bie lumi.

Horseshoe Falls është më e famshmja dhe më e madhja nga të tre ujëvarat dhe është emëruar pas formës së saj të veçantë të patkoit. Ridal Veil Falls, edhe pse më i vogli, është i bukur dhe duket si një 'vello nusesh'. American Falls është në formë 'W' dhe ndizet me shumë ngjyra çdo mbrëmje. Rajoni i Niagarës është i njohur për verërat e fituara me çmime; duke përfshirë verën unike të akullit, prandaj mund të gjeni dhjetëra kantina me dhoma degustimi mes hektarësh me vreshta të mrekullueshme në të dyja anët.

Ujëvarat e Niagarës kanë qenë një destinacion klasik i muajit të mjaltit, pasi të dëshmosh ujëvarat mahnitëse dhe më pas të shëtisësh nëpër vreshtat e verës së akullit me shpirtin binjak është vërtet romantike. Çiftet dhe familjet mund të shijojnë gjithashtu peizazhin e harlisur në Kopshtet Botanike të Parqeve Niagara. Nëse jeni një entuziast i golfit, atëherë do të jeni të lumtur të dini se peizazhi mahnitës i zonës së Niagarës është shtëpia e disa prej fushave më të mira të golfit në Kanada. Disa dyqane suveniresh krijojnë një përvojë të paharrueshme për vizitorët. Mund të thuhet me siguri se kjo shfaqje mahnitëse e natyrës është një pamje që dikush duhet ta përjetojë të paktën një herë në jetë.

Gjërat që duhen marrë parasysh përpara udhëtimit

Nisja për në Ujëvarat e Niagarës është një mendim emocionues; megjithatë, ka disa gjëra të rëndësishme që duhet të merren parasysh për të pasur një përvojë të frytshme në ujëvarë. Siç u përmend tashmë, ju mund të vizitoni Ujëvarat e Niagarës nga Shtetet e Bashkuara dhe Kanada. Është e vështirë të thuhet nëse njëra anë e Ujëvarës është më e mirë në krahasim me tjetrën. Ana kanadeze e Ujëvarës së Niagarës ofron pamjen më të mirë të ujëvarave; megjithatë, është një përvojë shumë e komercializuar dhe bën që vizitorët të shpenzojnë më shumë. Komoditeti në lidhje me akomodimin, opsionet e ushqimit dhe argëtimet e tjera e bën atë më tërheqës. Pala amerikane ofron një përvojë më organike të zonave spektakolare natyrore. Ana kanadeze ka një kënd më të mirë për të dëshmuar Horseshoe Falls ndërsa pala amerikane ofron një pamje nga afër të American Falls.

Vizitorët e kombësisë kanadeze ose amerikane mund të kalojnë lehtësisht kufirin për të vizituar ujëvarat nga të dyja anët; gjithçka që kërkohet është një pasaportë ose patentë shoferi si dëshmi identiteti. Sidoqoftë, vizitorët që nuk kanë shtetësi kanadeze ose amerikane do të duhet të marrin një vizë për të dy vendet për të vizituar të dy anët e Ujëvarës së Niagarës. Në rast se dëshironi të vizitoni vetëm njërën anë, do të mjaftonte një vizë për atë vend.

Tërheqjet kryesore të Ujëvarës së Niagarës

Niagara Niagara

Udhëtim me helikopter, Kanada

Vizitorët nga Kanadaja mund të përfitojnë nga disa mundësi udhëtimi me helikopter në dispozicion për të ofruar një përvojë unike dhe spektakolare të fluturimit mbi ujëvarat e turbullta. Përveç pamjes së shpendëve të Ujëvarës së Niagarës, fluturimi gjithashtu u ofron vizitorëve një pamje emocionuese të mrekullive të tjera natyrore dhe të bëra nga njeriu të Niagarës, si p.sh. Queen Victoria Park, Skylon Tower dhe gjithë Torontos, duke krijuar kështu një kujtim të paharrueshëm.

Udhëtim Prapa Ujëvarave, Kanada

Journey Behind the Falls është një nga atraksionet kryesore të Ujëvarës së Niagarës në bazën e Ujëvarës Kanadeze Horseshoe Falls që ofron pamje nga prapaskenat e Ujëvarës së fuqishme të Niagarës. Ai ju çon pas Horseshoe Falls dhe më pas fillon me një udhëtim me ashensor që zbret rreth 125 metra përmes shkëmbinjve themelorë në tunelet nëntokësore mbi një kuvertë vëzhgimi që mbikëqyr magjinë e përjetimit të Horseshoe Falls nga pas ujërave kaskadë.

White Water Walk, Kanada

Në White Water Walk, ju mund të mrekulloheni me fuqinë dhe bukurinë e pamëshirshme të natyrës. Ju mund të merrni një ashensor në bazën e Grykës së Niagarës, ku mund të ecni përgjatë një shëtitoreje ngjitur me pragjet e fuqishme të lumit Niagara dhe të përjetoni emocionet e të qenit në buzë të lumit. Ky atraksion i Ujëvarës së Niagarës ofron një pamje befasuese të Ujëvarës së Niagarës dhe Vështullës më poshtë.

Kopshti Botanik i Niagara Parks dhe Konservatori i Fluturave, Kanada

Nëse dëshironi të bëni një pushim nga zhurma e Ujëvarave të Bubullta të Niagarës, atëherë të vizitoni kopshtet e tejmbushura dhe peizazhet e vlerësuara me çmime në Kopshtin Botanik dhe Konservatorin e Fluturave është ideja e përsosur. Ky vend është i mrekullueshëm me lulëzimin e gjallë sezonal përgjatë shtigjeve paqësore të ecjes që shfaqin një nga koleksionet më të mira të pemëve në Kanada. Gjatë verës, ofrohen turne me kuaj dhe karroca për të eksploruar 100 hektarë të këtij kopshti piktoresk. Kopshtet janë gjithashtu shtëpia e Konservatorit të Fluturave, i cili përmban mijëra flutura ekzotike që fluturojnë mes luleve me ngjyra të ndezura.

Maid of the Mist, Shtetet e Bashkuara

Maid of the Mist është një turne me varkë në Ujëvarat e Niagarës, i cili ofron një udhëtim me traget përgjatë grykës së Niagarës në ujërat kanadeze për të ofruar një pamje spektakolare të ujëvarave. Udhëtimi fillon në Kulla e vëzhgimit ku pajisjet e riciklueshme të shiut ofrohen pa kosto, pasi marrja e një mbytjeje nën ujëvarë është pjesa më emocionuese e atraksionit. Anija kalon bazën e Ujëvarës Amerikane, mbi bazën e Ujëvarës së mrekullueshme Horseshoe Falls, duke ofruar pamje fantastike gjatë rrugës.

Shpella e Erërave, Shtetet e Bashkuara

Shpella e Erërave është një seri platformash dhe vendkalimesh prej druri që ju çojnë në bazën e Ujëvarës së Vellove të Nusorit. Një udhëtim me ashensor do t'ju çonte rreth 175 metra thellë deri në grykën mahnitëse të Niagarës dhe pasi të dilni nga shpella e ashensorit, mund të ecni mbi një sërë vendkalimesh prej druri për në Ujëvarat e famshme të Velit të Nusorit, e cila quhet gjithashtu "Kuvertë uragani' për shkak të kushteve të ngjashme me stuhinë. Ujërat e vrullshëm shfaqen mbi ju, kështu që duhet të jeni të përgatitur për t'u njomur dhe gjithashtu të mbani ponço dhe këpucët tuaja me tërheqje të mirë për të ecur në shtigje të rrëshqitshme.

Old Fort Niagara, Shtetet e Bashkuara

Nëse jeni adhurues i historisë, atëherë mund të vizitoni një nga atraksionet më historike në Ujëvarat e Niagarës Youngstown, ku lumi Niagara derdhet në liqenin Ontario. E ndërtuar nga Perandoria Franceze në shekullin e 17-të, ky fortifikim është një nga vendet më të vjetra ushtarake të pushtuara vazhdimisht në Amerikën e Veriut. Vizitorët mund të eksplorojnë dhomat e barutit, kazermat e ushtrisë dhe topat shekullorë për të kuptuar historinë e kësaj fortese të vjetër dhe madhështore që shërbeu si një pikë e favorshme strategjike për ushtarakët gjatë katër shekujve. Ajo gjithashtu ofron një pamje të mrekullueshme të lumit Niagara dhe liqenit Ontario në Kanada.

Shfaqja e dritës në Ujëvarat e Niagarës

Çdo mbrëmje kur perëndon dielli; Atraksionet gjatë natës në Niagara Falls bëhen të gjalla pasi tre ujëvarat që përbëjnë Ujëvarat e Niagarës shndërrohen në një kryevepër të pabesueshme, shumëngjyrëshe me ujë dhe dritë. Ujërat me ngjyra të ndezura lartësojnë bukurinë e ujëvarave të fuqishme gjatë shfaqjes së dritës së natës. Qindra drita LED të vendosura në vende të ndryshme përgjatë Grykës së Niagarës krijojnë një sërë ngjyrash së bashku me shfaqjen e famshme të fishekzjarreve, duke ofruar një pamje të lë pa frymë. Ujëvara e Niagarës ndriçohet gjithashtu gjatë festave dhe rasteve të rëndësishme.

Kur është koha më e mirë për të vizituar Ujëvarat e Niagarës?

Edhe pse Ujëvara e Niagarës është padyshim e bukur në çdo kohë të vitit, muajt e verës nga qershori deri në gusht konsiderohen si koha më e mirë për të vizituar Ujëvarat e Niagarës. Megjithatë, është më mirë të zgjidhni një sezon në varësi të llojit të aktiviteteve që dëshironi të kënaqeni dhe atraksioneve që dëshironi të shihni. verë është sezoni i pikut, të gjitha atraksionet turistike mbeten të hapura në muajt e verës, por është gjithashtu koha më e mbushur me njerëz për t'u vizituar dhe mund të jetë jashtëzakonisht e nxehtë. Por me mjegullën dhe flladin nga Ujëvara e Niagarës, ajri ndihet më i freskët dhe mund t'ju bëjë të ndiheni mirë në një ditë të nxehtë. Një përfitim shtesë i vizitës gjatë verës është se ju mund të përfitoni nga Zbuloni Niagara Shuttle, i cili është pa kosto dhe funksionon vetëm gjatë muajve të verës, pasi do ta bënte më të lehtë udhëtimin midis atraksioneve të Ujëvarës së Niagarës.

Vizita gjatë stina e pranverës është gjithashtu e mrekullueshme pasi mund të shihni disa nga atraksionet turistike dhe të merrni një çmim më të lirë për një hotel. Vendet nuk janë aq të mbushura me njerëz sa gjatë muajve të verës. Ju gjithashtu mund të shijoni gjelbërimin e harlisur dhe lulëzimin shumëngjyrësh në Kopshtin Botanik. Sepse Kanadaja konsiderohet si Veriu i Madh i Bardhë, është e kuptueshme që dimër sheh temperatura nën zero, të cilat shkaktojnë mbylljen e disa atraksioneve, të tilla si turnetë me varkë Maid of the Mist.

Ku të qëndroni në Ujëvarat e Niagarës?

Për të shijuar ndriçimin e bukur dhe fishekzjarrët në mbrëmje, këshillohet të kaloni të paktën një natë në Ujëvarat e Niagarës. Vizitorët do të jenë në gjendje të gjejnë një bollëk opsionesh për hotele për çdo buxhet në Ujëvarat e Niagarës. Hotelet janë megjithatë të shtrenjta gjatë sezonit të pikut, dmth në verë, kështu që këshillohet të bëni rezervime paraprakisht. Pala kanadeze ofron mundësi akomodimi, nga hotelet luksoze deri tek arratisjet në kampe për t'iu përshtatur çdo nevoje. Marriott është e njohur për pamjen e saj mahnitëse të Ujëvarës së Niagarës dhe shërbimin fantastik. Suita e Ambasadës ofron ambiente të mira akomodimi së bashku me pamje spektakolare. Fillimisht e ndërtuar si restorant dhe atraksion turistik, Hoteli Kulla tani është shndërruar në një hotel i cili gjithashtu ofron një pamje nga afër të Ujëvarës. Oborri nga Marriott Niagara Falls Traveloodge në Ujëvarat janë disa hotele të njohura buxhetore në Niagara Falls, Kanada. Hoteli dhe Suitat e Hilton Fallsview është një hotel i vendosur midis Ujëvarës Amerikane dhe Kanadeze që ofron një pamje unike të të dy Ujëvarave. Në anën amerikane ka hotele si p.sh Seneca Niagara Resort & Casino, Hyatt Place Niagara Falls, Red Coach Inn, etj. të cilat ofrojnë dhoma të mobiluara bukur së bashku me restorante të shkëlqyera. Holiday Inn Niagara Falls dhe Wyndham Garden në Niagara Falls janë opsione të mira për udhëtarët me buxhet.

Ku të hani në Ujëvarat e Niagarës?

Ashtu si çdo destinacion tjetër i madh turistik, do të gjeni shumë restorante, nga darkat elegante deri tek restorantet e Niagara-s të stilit familjar dhe baret e rastësishme, të grumbulluara në Clifton Hill e cila është pjesa turistike e Ujëvarës së Niagarës. Pala kanadeze ishte e njohur për restorantet zinxhir që shërbenin ushqim të shpejtë, megjithatë, tani kuzhinierët vendas kanë marrë përsipër dhe ofrojnë ushqim të bërë duke përdorur përbërës të korrur nga fermat dhe pemishtet në Ontario. Kuzhina e frymëzuar nga AG është një perlë e fshehur dhe një nga më të mirat e qytetit për sa i përket gatimit krijues dhe ofrimit të verërave rajonale. Restoranti dhe kantinat e verës Weinkeller Niagara Falls, dhe Shtëpia e Oyster Tide & Vine janë gjithashtu të njohura për përdorimin e përbërësve vendas, ushqimeve të detit dhe verërave lokale. Kompania e birrës Niagara është një pijetore e madhe që ofron një sërë birra së bashku me ushqime dhe rrëshqitës. Në anën e Nju Jorkut ka restorante si p.sh Restoranti "Top of the Falls", "Third Street Eatery & Pub" dhe "Red Coach Inn" Restorantet, popullor për shijet lokale, pijet luksoze në pijetore dhe atmosferën e çuditshme së bashku me ushqimet komode.

Aktivitetet më të mira për të bërë në Ujëvarat e Niagarës

Këtu është një listë e gjërave më të mira për të bërë në Niagara Falls, Ontario, Kanada:

 • Lundroni në një lundrim në Niagara Hornblower për një pamje më të afërt të Ujëvarës së Madhe.
 • Vizitoni Niagara Falls State Park, i cili është parku kombëtar më i vjetër i Kanadasë.
 • Mësoni rreth historisë së Niagara Falls në Niagara Fury. Ai u jep vizitorëve një shans për të mësuar rreth Epokës së Akullnajave, akullnajave dhe më shumë.
 • Ngjitni shkallët në teleferikun Hornblower të Niagarës për të arritur kodrat.
 • Shijoni zipline WildPlay Mist Rider, një nga aktivitetet sportive më argëtuese në Ujëvarat e Niagarës.
 • Pas një udhëtimi argëtues në Ujëvarat e Niagarës, kënaquni me shijet tuaja në Oborrin e Riverside, ku mund të shijoni një shumëllojshmëri ushqimesh dhe pijesh të shijshme.
 • Shijoni një përvojë emocionuese dhe të paharrueshme në një varkë reaktiv për të eksploruar pjesën e poshtme të lumit Niagara.
 • Merrni një turne "Behind the Falls" në Ujëvarat e Niagarës dhe shijoni zhurmën e ujëvarave.
 • Shijoni një shëtitje nëpër Parkun Shtetëror të Devil's Hole. Shtigjet e ecjes së parkut janë më të mirat në Kanada.
 • Zhyt veten në natyrën e mahnitshme në Udhët e Bardhë në Ujë.
 • Shijoni ëmbëlsira të sapopjekura dhe të shijshme në DiCamillo's Bakery, një vendndodhje e veçantë në Ujëvarat e Niagarës.
 • Bëjeni përvojën tuaj të mrekullueshme në Ujëvarat e Niagarës dhe shijoni një shumëllojshmëri sportesh ujore si kajak, kanoe dhe eksplorim të lumit Niagara.

LEXO MË SHUMË:
Ujëvara e Niagarës është një qytet i vogël, i këndshëm në Ontario, Kanada, i cili shtrihet në bregun e lumit Niagara. Mësoni më shumë për Ontario në Duhet të Shikoni Vendet në Ontario.


Kontrolloni tuajin kualifikimi për eTA Kanada Visa dhe aplikoni për eTA Canada Visa 72 orë përpara fluturimit tuaj. Qytetarë britanikë, Qytetarë italianë, Qytetarët spanjollë, Qytetarë francezë, Qytetarët izraelitë, Qytetarët e Koresë së Jugut, Qytetarë portugezëdhe Qytetarët kilianë mund të aplikoni në internet për Kanada eTA.